Chiński nagrobek – czy warto go kupić?

Od długiego już czasu wyroby z Chin konkurują na polskim rynku z rodzimymi produktami, zwykle wypierając je przy pomocy niskiej ceny. Tak też dzieje się w biznesie funeralnym, pojawienie się chińskich nagrobków doprowadziło do ogólnego spadku cen produktów polskich kamieniarzy, którzy z tego powodu coraz częściej pomstują na jakość wyrobów pochodzących z Państwa Środka. Dużo takich opinii pojawia się także w Internecie, wskazując na małą odporność na czynniki atmosferyczne, łatwe pękanie płyt, nasiąkanie kamienia wodą i uleganie przebarwieniom. Czy zatem warto rozważyć kupno takiego nagrobka, czy lepiej kupić importowany kamień i zlecić wykonanie pomnika kamieniarzowi?

Chiński kamień

Po pierwsze – odpowiedzieć trzeba na pytanie, jaki rodzaj budulca posłuży do wykonania zamawianego nagrobka. Najczęstszym w użyciu w naszym kraju wydaje się być granit, zatem popatrzmy na nagrobki granitowe. Granit występujący naturalnie w Polsce z reguły jest kamieniem o szarym lub podobnym, ciemnym odcieniu. Jeżeli więc chcemy zamówić grób w jakimś innym kolorze, będzie on raczej wykonany z kamienia importowanego, choć niekoniecznie z Chin. Pamiętajmy, surowiec nie ma narodowości, procesy geologiczne prowadzące do powstania granitu w Chinach były przecież takie same, jak w Europie, Brazylii czy Indiach. Istotna jednak jest procedura jego obróbki, granit nagrobny powinien być szlifowany i polerowany, a chińscy dostawcy najtańszego surowca czasem uciekają się do różnych nieuczciwych praktyk. Wśród nich jest nasączanie budulca koktajlem chemikaliów, dzięki czemu szybko osiąga on pożądany wygląd, a więc jest gotowy do sprzedania. Dlatego kupując nagrobek warto poszukać nań materiału, który ma więcej zalet, niż tylko niska cena.

Chińskie nagrobki – jaka jest ich jakość?

Odrębną kwestią są gotowe, wyprodukowane w Państwie Środka nagrobki. Również i tu pojawiła się konkurencja, co niejako przywołało polskich kamieniarzy do porządku. Nagrobki chińskie zwykle są tańsze od wykonanych w Polsce, choć i tu znajdziemy różnice w ofercie: dostępne są pomniki bardzo tanie, są też nie różniące się ceną od rodzimych, a nawet droższe, jeśli do pomnika dołączona jest np. rzeźba. Kluczową sprawą w tej dziedzinie wydaje się być grubość płyty nagrobnej, która w naszych warunkach pogodowych powinna wynosić nie mniej niż 5 cm. Daje nam to większą pewność, że nagrobek będzie trwały. Jeżeli już zdecydujemy się na kupno gotowego nagrobku z Chin, warto zwrócić się do firmy, która ma renomę na rynku kamieniarskim i nie partaczy montażu, ma także sprawdzonego dostawcę komponentów, wreszcie – jej nagrobki są z solidnej jakości kamienia, wtedy powinniśmy być zadowoleni. Na koniec jeszcze uwaga: wolny rynek sprawił, że coraz większa liczba kamieniarzy skuszona możliwością łatwego zarobku sięga po produkty chińskie, niekoniecznie informując pogrążonych w żalu nabywców o pochodzeniu surowca bądź nagrobka. Chińskie pomniki nagrobne to w nekrobiznesie zjawisko stosunkowo nowe, zatem, jak wszędzie, zalecana jest ostrożność przy dokonywaniu ich zakupu.