Jakie informacje powinny znaleźć się w nekrologu i tabliczce natrumiennej

Śmierć bliskiej osoby wiąże się nie tylko z ogromnym bólem, ale również z formalnościami związanymi z organizacją pochówku. Istotne jest również poinformowanie wszystkich znajomych z zmarłego o jego śmierci oraz terminie planowanego pogrzebu. Istotna jest również kwestia wybrania odpowiedniej tabliczki natrumiennej.

Czym jest nekrolog i jakie spełnia funkcje

Nekrolog jest krótkim komunikatem zawiadamiającym o śmierci i oddającym hołd zmarłemu. Zazwyczaj rozpoczyna go zwrot inicjujący, taki jak „ z głębokim żalem zawiadamiamy” czy „z głębokim żalem i smutkiem żegnamy”. Nekrolog najczęściej umieszcza się w prasie lub specjalnie wyznaczonym do tego celu miejscu. Szczególnym rodzajem nekrologu jest klepsydra pogrzebowa. Klepsydra ma charakter ogłoszenia, które nie tylko informuje rodzinę i przyjaciół o śmierci, ale również zawiadamia o dniu, godzinie i miejscu, w którym ma odbyć się pogrzeb. Klepsydrę rozwieszają pracownicy zakładu pogrzebowego w różnych miejscach publicznych, w tym przy budynku, w którym mieszkała osoba zmarła, miejscu pracy, na tablicach ogłoszeń w okolicy miejsca zamieszkania oraz przy budynku kościoła parafialnego.

Tablica nagrobna

Tabliczka nagrobna, podobnie jak nekrolog zwiera podstawowe informacje o zmarłej osobie, w tym imię, nazwisko, datę urodzenia i śmierci, liczbę przeżytych lat oraz krótkie epitafium. trumnach, nagrobkach lub krzyżach znajdujących się przy grobie. Wykonane są one zazwyczaj z mosiądzu i charakteryzują się wysoką odpornością i wytrzymałością na niekorzystne warunki atmosferyczne. Na rynku znajdziemy szerokie wzornictwo tabliczek nagrobnych. Istnieje również możliwość zamówienia zindywidualizowanego egzemplarz tabliczki nagrobnej.