Jak wybrać nagrobek?

Wybierając nagrobek dla bliskiej osoby, chcemy być pewni, że będzie on spełniał swoje funkcje przez długi czas. Warto zatem zastanowić się nad odpowiednim doborem materiału, kształtu oraz zdobień.

Rodzaj nagrobka

Nagrobek to rodzaj pomnika wystawianego na cześć zmarłej osoby. W ten sposób bliscy chcą w godny i trwały sposób upamiętnić członka rodziny. Mogą być przygotowywane dla jednej lub dla dwóch osób, ale czasami nagrobek wykonywany jest nawet dla większej liczby zmarłych.

Nagrobki najczęściej są osadzane na mogile ziemnej. Nieco mniej popularne są grobowce, czyli specjalnie podpiwniczone nagrobki przeznaczone dla całego rodu. Nagrobek można wykonać praktycznie w każdym rozmiarze czy kształcie, ale warto pamiętać, że im większa i bardziej skomplikowana konstrukcja, tym wyższy będzie jej koszt.

Standardowe mogiły cechują się foremnymi kształtami pojedynczymi lub podwójnymi. Forma nagrobka teoretycznie zależy od indywidualnych preferencji, ponieważ z prawnego punktu widzenia nie ma żadnych ograniczeń. Najczęściej jednak wybierane są tradycyjne nagrobki w standardowych rozmiarach. Różnią się między sobą jednak wykończeniem i zdobieniami.

Materiał

Nagrobki mogą być wykonane z różnych materiałów, kamieni naturalnych, konglomeratów lub lastriku. Najtrwalsze i najciekawsze wizualnie są oczywiście mogiły wykonane z kamieni naturalnych. Bardzo chętnie wybierany jest granit, wyróżniający się dobrą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne oraz zróżnicowaniem barw i faktur.

Trwałość wybranego materiału ma znaczenie, jednak warto pamiętać, że nie jest to jedyny wyznacznik długowieczności nagrobka. Bardzo ważne jest również profesjonalne osadzenie mogiły, jak również późniejsza konserwacja. Dbałość o nagrobek może zdecydowanie wydłużyć jego żywotność. Niemały wpływ ma również ukształtowanie powierzchni cmentarza.