Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

Kwiaty wręczamy nie tylko z okazji radosnych uroczystości, takich jak imieniny, ślub czy jubileusz, lecz również dla oddania czci i pożegnania zmarłej osoby. W obliczu smutnego wydarzenia, jakim jest pogrzeb, wiele osób zastanawia się, jakie kwiaty należy wybrać na tę okoliczność.

Gatunek kwiatów na pogrzeb

Nie ma jednego gatunku kwiatów szczególnie zalecanego czy zakazanego. Wszystkie rodzaje mogą być zastosowane w pogrzebowych wiązankach czy wieńcach. Należy jednak wystrzegać się nazbyt kolorowych czy udziwnionych kompozycji. Wybierając kwiaty na pogrzeb najlepiej postawić na klasykę i tradycyjne rozwiązania.

Kolor kwiatów na pogrzeb

W naszej tradycji najczęściej wybieranymi kolorami są czerwienie, biele lub różne odcienie kremowego. Bardzo elegancko prezentują się również fiolety oraz wszelkie pudrowe barwy. Właściwie wszystkie kolory kwiatów mogą być zastosowane w wieńcach czy wiązankach pogrzebowych, należy jednak pamiętać, by kompozycje były stonowane. Odradza się zatem łączenia wielu skrajnych kolorów. Pamiętajmy, że kwiatami chcemy uczcić pamięć zmarłego, nie zaś wyróżnić się na cmentarzu.

Rodzaje kompozycji kwiatowych

  • Wieńce pogrzebowe to najchętniej wybierane kompozycje kwiatowe. Cechują się dość dużymi rozmiarami, zwykle są okrągłe lub półokrągłe, a tworzy się je na floretach lub podkładzie z iglastych gałązek. Najczęściej wybierane kwiaty do wieńców pogrzebowych to: anturia, lilie, róże, goździki. Dodatkowo dołączane są szarfy z wyrazami żałoby po zmarłym.
  • Wiązanki pogrzebowe cechują się znacznie mniejszymi rozmiarami niż wieńce. Mają formę specyficznego bukietu i można je zarówno ułożyć na nagrobku, jak i wstawić do wazonu. Klasyczne wiązanki mogą być wykonane praktycznie z każdego rodzaju kwiatów.
  • Bukiety kondolencyjne to specjalny rodzaj kwiatów na pogrzeb. Nie są one jednak przeznaczone dla zmarłej osoby, lecz dla pogrążonej w smutku rodzinie. Zwyczaj wręczania lub przesyłania kwiatów kondolencyjnych nie jest popularny w naszym kraju, ale taki gest z pewnością zostanie doceniony przez bliskich zmarłego. Kompozycje tego rodzaju mogą przybierać różne formy, chociaż i w tym przypadku zalecana jest skromność i klasyka. Do bukietu warto dołączyć bilecik z kondolencjami.