Pogrzeb w tradycji hindu

Indie jako kraj charakteryzują się mnogością wierzeń, stąd też trudno jest jednoznacznie opisać rytuał pogrzebowy tam kultywowany. Część obrzędów jest jednak w hinduskich wierzeniach zbliżona, co może nam dać pewien obraz pochówku w tradycji hindu. Tradycji tej towarzyszy filozofia, według której śmierć nie jest zjawiskiem smutnym, lecz radosnym i przybliżającym zmarłego do absolutnego boga hinduizmu, Brahmy.

A jak wygląda sam pogrzeb? Przede wszystkim, podobnie jak w kulturze islamu, w tradycji hindu pogrzeb powinien odbyć się niezwłocznie, zaś same uroczystości są umiejscowione nad rzeką. Hindusi wierzą, że ludzkie ciało jest miejscem, w którym duch przebywa tymczasowo, zatem ciało jest dla niego powłoką przejściową. Zmarły uwalnia się od niej poprzez stos ciałopalny i oczyszczającą moc ognia (właściwie przeprowadzona ceremonia może po części odwrócić złą karmę), a po spopieleniu zwłok pozostałości wrzucane są do nurtu rzeki. Ideałem jest, aby był to Ganges, stąd wielu Hindusów pod koniec swej wędrówki przez życie zamieszkuje w okolicy jego nurtu, oczekując kresu własnego żywota.

Po śmierci, ciało zmarłego obmywa się po raz ostatni wodą (niekiedy wlewając ją do ust, nosa i uszu) a następnie, zawinięte w pomarańczową tkaninę i ozdobione kwiatami, układa się na specjalnych noszach na stosie, gdzie dokonuje się rytualnego spalenia. Spalanie zwłok trwa trzy dni, do momentu, w którym wśród zgromadzonych żałobników nie zapanuje zgoda, że ciało spłonęło doszczętnie. Wtedy popioły trafiają do rzeki.