Powrót do pracy po stracie bliskiej osoby

Executives consoling their colleague during presentation

Odejście bliskiej osoby jest momentem, który wywraca całe codzienne życie do góry nogami. Nasze myśli krążą dookoła Osoby Zmarłej, a serce na zmianę przepełnia żal, tęsknota i smutek. Nic dziwnego, że powrót do pracy, skupienie się na obowiązkach i rozmowa z kolegami i koleżankami z biura może wydawać się zbyt przytłaczająca. Niestety powrót do pracy jest nieunikniony. Jak poradzić sobie w takiej chwili? 

Kondolencje lub ich brak 

Nie każda osoba chce, aby składano jej kondolencje. Niektóre osoby nie lubią rozmawiać o swojej tragedii. W takiej sytuacji warto poprosić swojego szefa o to, aby przekazał prośbę pozostałym pracownikom o nieskładanie kondolencji. Takie życzenie powinno być uszanowane i rozwiać wszelkie wątpliwości kolegów i koleżanek. 

Bezpieczna przestrzeń 

Wiele osób potrzebuje odosobnionego miejsca, gdzie może chwilę pobyć ze swoimi emocjami. Nie wszyscy dysponują osobnym biurem. Obecność kolegów i koleżanek z pracy może być przytłaczająca, a nawet momentami niezręczna. Dlatego ważne jest, aby znaleźć takie miejsce, które pozwoli pobyć sam na sam ze sobą. To może być łazienka, sala konferencyjna lub podwórko. 

Wyrozumiałość

Utrata bliskiej osoby to bardzo trudny czas. Naturalne więc jest to, że nasza produktywność będzie mniejsza. Myśli krążą wokół nowej rzeczywistości, a skupienie się na dotychczasowych zadaniach nie jest tak proste jak wcześniej. Warto w tym czasie być dla siebie wyrozumiałym, zrozumieć to, że pewne zadania będą wykonywane wolniej. Nie warto wymagać od siebie za dużo. 

Powrót do pracy po pogrzebie bliskiej osoby, nie jest prostym zadaniem. W idealnym świecie każdy otrzymałby tyle czasu, ile potrzebuje. Niestety rzeczywistość nie zawsze jest taka przyjazna. Dlatego do powrotu do pracy dobrze jest się przygotować. Zrozumieć, że możemy pozwolić sobie na mniejszą wydajność. Z czasem łatwiej będzie wrócić do swojej codzienności.