Jak przebiega kremacja zwłok?

Z roku na rok w naszym kraju dokonuje się coraz więcej kremacji. Zmienia się również społeczne nastawienie do tej formy pochówku. Kremacja, podobnie jak tradycyjne przygotowanie zwłok do pogrzebu, przebiega zgodnie z ustalonymi procedurami.

Przygotowanie zmarłego do kremacji

Organizacja kremacji rozpoczyna się od zebrania wszystkich niezbędnych dokumentów. Najważniejszy jest oczywiście akt zgonu, a także zezwolenie zmarłego na kremację. Ciało zmarłego przygotowuje się tak samo jak w przypadku tradycyjnego pogrzebu. W niektórych przypadkach ubranie można zastąpić specjalnym całunem.

Przed aktem kremacji ciało zmarłego należy umieścić w specjalnej trumnie kremacyjnej, która musi być ekologiczna, a więc pozbawiona wszelkich warstw lakieru czy elementów metalowych bądź plastikowych. Wykonana jest najczęściej z drewna. Do trumny nie można wkładać żadnych przedmiotów.

Przebieg spalania

Przygotowana trumna wraz z ciałem spalana jest w specjalnie przystosowanym do tego krematorium. Czas spalania wynosi ok. 2-3 godzin. Odbywa się pod wpływem gorącego powietrza, rozgrzanego do ok. 600-1200 stopni. Po spopieleniu zwłok, prochy wsypywane są do urny. Bliscy zmarłego mogą wówczas odebrać stosowne świadectwo kremacji.

Pogrzeb po kremacji

W tradycyjnym obrządku pogrzeb tego rodzaju odbywa się dwuetapowo. Najpierw powinna odbyć się msza święta nad ciałem i oficjalne pożegnanie zmarłego. Następnie dochodzi do spopielenia zwłok, po czym następuje druga część — złożenie urny w grobie. Rodzina może towarzyszyć zmarłemu właściwie na każdym etapie jego ostatniej drogi. Przewiezienie urny z krematorium na cmentarz może odbyć się tradycyjnym karawanem, jednak nie jest to konieczne. Z uwagi na niewielkie rozmiary urny, przeniesieniem prochów zmarłego bardzo często zajmuje się najbliższa rodzina. Niezwykle ważne w tym przypadku jest postępowanie zgodnie z życzeniem zmarłego, któremu należy się stosowny szacunek.

Organizujemy pogrzeby z kremacją w Krzyżowicach i Sobótce.