Jak przetransportować zwłoki z zagranicy?

Wiele rodzin ma wśród swoich bliskich osoby, które często przebywają lub mieszkają za granicą, jednak chcą być pogrzebane w Polsce. Po ich śmierci bardzo często pojawia się dylemat, w jaki sposób sprawnie przetransportować zwłoki do kraju. Na szczęście coraz więcej firm pogrzebowych ma w swojej ofercie usługi z zakresu międzynarodowego transportu zwłok do Polski.

Międzynarodowy transport zwłok do Polski odbywa się zgodnie z określonymi procedurami oraz na podstawie wcześniej przygotowanych dokumentów. Nie każdy zakład pogrzebowy świadczy usługi tego rodzaju, ale z uwagi na coraz większe zapotrzebowanie, coraz więcej firm zaczyna specjalizować się również i w tej dziedzinie. Niektóre zakłady pogrzebowe oprócz sprowadzenia zwłok do kraju, zapewniają również pomoc przy zgromadzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów, przetłumaczeniu ich przez tłumacza przysięgłego oraz zorganizowaniu odprawy w konsulacie.

Jakie dokumenty są niezbędne do sprowadzenia zwłok z zagranicy?

Organizując transport zwłok z innego kraju do Polski, przede wszystkim należy zgromadzić niezbędne dokumenty. Najważniejszy jest akt urodzenia oraz akt małżeństwa. Jeśli zmarła osoba była niezamężna, wówczas wystarczy akt urodzenia. W przypadku osób po rozwodzie niezbędne jest przygotowanie aktu urodzenia oraz dokumentu, stwierdzającego unieważnienie małżeństwa. Wszystkie dokumenty powinny mieć format międzynarodowy.

Jeśli zmarły został skremowany za granicą i sprowadzana będzie urna z prochami, wymagane jest przygotowanie takich samych dokumentów jak w przypadku trumny. Oprócz niezbędnych dokumentów bardzo ważne jest również sprawne zorganizowanie całego procesu sprowadzania zwłok do kraju. To zadanie warto powierzyć zakładom pogrzebowym, które mają doświadczenie oraz niezbędne środki transportu do fachowego zorganizowania całego przedsięwzięcia.