Renowacja zniszczonych nagrobków

Tombstone 2 - white background

Profesjonalna naprawa nagrobków

Profesjonalna naprawa nagrobków obejmuje szereg różnorodnych prac, które mają na celu utrzymanie pomników cmentarnych w dobrym stanie. W ramach renowacji wykonywane są nie tylko niezbędne naprawy, ale również podejmowane są stosowne działania zabezpieczające kamień nagrobny przed oddziaływaniem zmiennych warunków atmosferycznych.

Widoczne pęknięcia, szczeliny i ubytki to najczęstsze problemy, z jakie pojawiają się na nagrobkach. Powstają na skutek ulewnych deszczy i wahań temperatur. Naprawa w wielu przypadkach wymaga zastosowania odpowiednich preparatów, a także urządzeń. Nie mniej istotna jest wiedza i umiejętności wykonania zabiegów renowacyjnym na konkretnym pomniku.

Renowacja nagrobków — samodzielnie czy z profesjonalną firmą

Większość zabiegów polegających na czyszczeniu i usuwaniu drobnych ubytków na nagrobkach można wykonać samodzielnie. W sklepach znajdziemy kilka dobrych preparatów, które ułatwią nam prace tego rodzaju. W przypadku większych problemów lepiej zlecić to zadanie fachowcom. Dlaczego? Przede wszystkim w wielu przypadkach niezbędne będzie zastosowanie odpowiednich narzędzi. Bardzo często liczą się również umiejętności oraz precyzja wykonania niektórych napraw. Co więcej, samodzielne eliminowanie ubytków, pęknięć czy szczerbień może wiązać się z ryzykiem pogłębiania problemów, jeśli nieumiejętnie wykonamy najbardziej strategiczne czynności. Oddając sprawę w ręce fachowców, nie będziemy musieli obawiać się konsekwencji ewentualnych pomyłek. Jest to szczególnie istotne w przypadku pomników wykonanych z wartościowego kamienia, np. grafitu. W tym przypadku jakakolwiek pomyłka podczas dokonywania renowacji może nas sporo kosztować.