Rodzaje i ceny nagrobków

W Polsce najpopularniejszym sposobem żegnania się ze zmarłym pozostaje nadal tradycyjny pochówek cmentarny. Zakład pogrzebowy przygotowuje zwłoki, trumnę oraz oprawę nabożeństwa, po czym ciało zostaje złożone w grobie. Pochówkowi zazwyczaj towarzyszy temu upamiętnienie za pomocą kamiennego nagrobka, który najczęściej wykonany jest z granitu, rzadziej z marmuru i piaskowca.

Rodzaje nagrobków

Na cmentarzach najczęściej spotkamy nagrobki, składające się z  poziomej płyty grobowej oraz pionowej tablicy  z podstawowymi informacjami o osobie zmarłej. Do wykonania tego typu pomnika wykorzystuje się najczęściej granit cieszący się wysoką wytrzymałością. Innym typem nagrobków jest tablica położona płasko na ziemi. Taki typ grzebania jest bardzo popularny na zachodzie. Pozwala on na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca na cmentarzu. Skromnym jednoczęściowym nagrobkiem jest również pionowa tablica, przybierająca formę pionowej tablicy pamiątkowej. W Polsce można je spotkać głównie na cmentarzach wojskowych. Bardziej okazałym rodzajem pomnika są grobowce. Kiedyś stawiano je zamożnym rodzinom oraz wysoko postawionym urzędnikom. Dziś są one popularnym rozwiązaniem głównie ze względów ekonomicznych.

Od czego zależy cena nagrobka

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem, który definiuje koszty produkcji nagrobka jest materiał. Droższe materiały charakteryzują się wysoką jakością i odpornością na niekorzystne warunki środowiskowe. Równie istotny wpływ na cenę ma kształt pomnika. Im prostszy nagrobek, tym jego cena niższa. Wynika to z faktu, że proces produkcji standardowego nagrobka jest łatwiejszy niż nagrobka nietypowego. Wszelkie wycięcia i frezy podbijają jego cenę. Na rynku znaleźć można również ofertę nagrobków nietypowych, wykonanych na specjalne zamówienie, posiadających niestandardowe wymiary i kształty. Ich cena jest zazwyczaj wyższa.