Jak sprowadzić z Anglii zwłoki lub prochy?

Usługami z zakresu transportu zwłok z Anglii do Polski jest obecnie zainteresowanych bardzo wiele osób. Jest to związane przede wszystkim z faktem, że mieszka i pracuje tam bardzo wielu Polaków, których rodziny znajdują się w Polsce. Po ich śmierci bliscy chcą zorganizować im pochówek w kraju. Najbardziej problematyczny w tym przypadku okazuje się właśnie transport zwłok z Anglii. Coraz więcej firm specjalizuje się w usługach tego rodzaju, więc nie powinno być większego kłopotu z organizacją takiego przedsięwzięcia. Najbliżsi muszą jednak dopełnić wszystkich niezbędnych formalności.

Formalności niezbędne przy sprowadzaniu zwłok z Anglii do Polski

W celu przewiezienia zwłok lub prochów z Anglii do Polski, w pierwszej kolejności należy postarać się o specjalne zaświadczenie od Ambasady RP. Niezbędna jest też decyzja, którą wydaje starosta lub prezydent miasta właściwy ze względu na planowane miejsce pochówku, a także zaświadczenie na przewóz zmarłego, które wydaje Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie.

Nieco inne dokumenty niezbędne są w przypadku transportu zwłok, a prochów po kremacji. Jeśli planujemy transport zwłok zmarłego, oprócz decyzji starosty lub prezydenta miasta w Wydziale Konsularnym Ambasady RP musimy przedłożyć następujące dokumenty:

  • akt zgonu
  • dokument stwierdzający jaka była przyczyna zgonu np.: zawał  serca, udar mózgu, choroba nowotworowa, czy np. samobójstwo bądź morderstwo
  • zaświadczenie medyczne, że zgon nie nastąpił w wyniku choroby zakaźnej
  • zaświadczenie zakładu pogrzebowego specjalizującego się w międzynarodowym transporcie zwłok, że ciało będzie przewożone w metalowej trumnie, zawierającej na dnie warstwę substancji chłonnej o grubości co najmniej 5 cm; trumna metalowa musi zostać szczelnie zalutowana i włożona do drewnianej skrzyni w taki sposób, aby nie mogła się w niej poruszać

W przypadku transportu prochów oprócz decyzji starosty/prezydenta miasta bliscy zmarłego muszą w Wydziale Konsularnym Ambasady RP przedłożyć następujące dokumenty:

  • akt zgonu
  • zaświadczenie o kremacji zwłok
  • zaświadczenie zakładu pogrzebowego, że urna wykonana jest z metali i zawiera wyłącznie prochy osoby zmarłej