Jak wybrać dobre znicze?

Znicze zapalane są na grobach przede wszystkim w Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Również po pogrzebie zmarłego rodzina i bliscy zapalają znicze. Organizacja pogrzebu najczęściej skupia się nie tylko na wyborze trumny i nagrobka, ale także na przygotowaniu odpowiednich zniczy, które powinny świecić przez jak najdłuższy czas. Co więcej, znicze kupujemy właściwie za każdym razem, gdy wybieramy się na grób naszych najbliższych. Stanowią symbol naszej pamięci i troski o ich życie po śmierci. Podpowiadamy, jakie właściwości mają wpływ na długie palenie się znicza.

Znicze plastikowe czy szklane?

Znicze plastikowe stają się obecnie coraz bardziej popularne przede wszystkim z uwagi na fakt, iż są znacznie tańsze. Niestety znacznie szybciej się przepalają i łatwo gasną pod wpływem deszczu. Największą wadą zniczy plastikowych jest jednak ryzyko, iż wosk wyleje się na pomnik. Alternatywą są znicze szklane z wymiennymi wkładami. Obecnie można znaleźć na rynku znicze szklane, których czas palenia wynosi nawet 72 godziny!

Jak długo palą się znicze?

Długość palenia się zniczy zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanej parafiny. Najgorszym rodzajem jest napowietrzony wosk, który bardzo szybko się wypala (takie znicze są jednocześnie najtańsze). Nieodpowiednia parafina ma kolor śnieżnobiały. Wosk nienapowietrzony cechuje się lekko żółtawym zabarwieniem. Co więcej, znicze z dobrym woskiem najczęściej są znacznie cięższe od zniczy z woskiem gorszej jakości.

Jaki knot powinien mieć dobry znicz?

Podczas wyboru zniczy warto zwrócić uwagę również na knot, ponieważ jego rodzaj również może wpływać na długość palenia się znicza. Dobre znicze zazwyczaj posiadają cienkie knoty. Grube sznurki niestety mogą powodować znacznie szybsze wypalenie wosku w zniczach.