Jak wyglądają nagrobki w różnych kulturach

Śmierć bliskiej osoby pociąga za sobą szereg obowiązków, które musimy wykonać. Oczywistym jest uzyskanie aktu zgonu oraz skontaktowanie się z zakładem pogrzebowym, który zatroszczy się o ciało, trumnę oraz oprawę pogrzebu. Kolejnym krokiem jest zamówienie odpowiedniego nagrobka. Nagrobki różnią się w zależności od kultury i wyznania.

Nagrobki w Polsce i Ameryce Północnej

W tradycji polskiej znajdziemy pomniki cmentarne wykonane z granitu lub piaskowca. Mają one najczęściej ciemny, stonowany odcień. Kamienne płyty, z których stworzony jest nagrobek mogą zostać wycięte w dowolne formy i kształty. Na cmentarzu znajdziemy proste pomniki z dwóch płyt, jednej poziomej drugiej, mniejszej pionowej, na której znajdują się informacje o osobie zmarłej. Oprócz imienia, nazwiska daty urodzenia i śmierci, na płycie znajdziemy również epitafium. Niektóre groby opatrzone są również w niewielkie zdjęcie zmarłej osoby. Nagrobkami płytowymi są również pomniki stawiane na nekropoliach w Ameryce Północnej. Różnią się jednak znacznie od tych, które są nam powszechnie znane. Zazwyczaj są to pionowe płyty kamienne lub małe tabliczki, które umieszcza się bezpośrednio na ziemi, najczęściej pokrytej trawnikiem. Cmentarze w Ameryce to duże, zielone tereny, które przypominają przestrzenne parki.

Nagrobki żydowskie i romskie

Nagrobki żydowskie nazywane są macewami. Ich widok nie jest obcy mieszkańcom naszego kraju. Macewa to tzw. nagrobna stela. Najogólniej rzecz ujmując jest to ustawiona pionowo kamienna płyta. W jej górnej części znajduje się płaskorzeźba, w dolnej zaś epitafium. Płaskorzeźba ma znaczenie symboliczne, a jej elementy powiązane są z cechami i przynależnością do niektórych grup społecznych zmarłej osoby. Na przykład złożone w geście modlitwy dłonie przeznaczone są jedynie dla kapłanów. Na nagrobku znajdują się również symbole związane z judaizmem, czyli menora i gwiazda Dawida. Warto także wspomnieć o charakterystycznej architekturze nagrobków romskich. Stawiają oni okazałe, różniące się od innych wielkością i masywnością pomniki. Ich formy to najczęściej mauzolea lub kaplice. Estetykę romskich nagrobków charakteryzuje przepych i bogactwo dekoracji.