Jak zachowywać się na pogrzebie?

Informacja o śmierci drugiego człowieka, bez względu na to, czy jest to bliska naszemu sercu osoba, czy też dawny znajomy lub sąsiad, zawsze wprowadza nas w nastrój smutku, czasami wręcz rozpaczy. Pogrzeb to forma ostatniego pożegnania zmarłego i sposób na oddanie mu czci, dlatego też podczas tego szczególnego wydarzenia należy zadbać zarówno o odpowiedni strój, jak i właściwe zachowanie.

Podczas uroczystości pogrzebowej każdy musi zachować powagę i spokój. Należy zaniechać wszelkich niepotrzebnych rozmów, śmiechów czy wygłupów. Nawet jeśli nie jesteśmy uczuciowo związani ze zmarłym czy z najbliższymi zmarłego, a nasze przyjście na pogrzeb jest kurtuazyjne, jesteśmy zobowiązani to taktownego zachowania.

Ubiór

Na pogrzeb najlepiej wybrać klasyczne, skromne ubranie. Nie należy zakładać sportowych, nazbyt krzykliwych lub wyzywających strojów. Z pogrzebem zwykle kojarzona jest czerń, jednak ten kolor przeznaczony jest dla najbliższych członków rodziny zmarłego. Pozostali uczestnicy ceremonii powinni wybrać stroje stonowane kolorystycznie, np. w odcieniach szarości, brązu czy granatu.

Kwiaty i znicze

Na pogrzeb zwykle zabieramy ze sobą wieńce lub wiązanki pogrzebowe, które następnie kładziemy w kościele przy trumnie lub na grobie po zakończonym pogrzebie. Do kwiatów najczęściej dołączona jest szarfa z wykaligrafowany słowami ostatniego pożegnania. W doborze kompozycji kwiatowej obowiązuje niepisana zasada, iż duże wieńce składane są przez rodzinę i najbliższych zmarłego, a wiązanki przynoszą dalsi znajomi.

Jeśli planujemy zostać nieco dłużej po pogrzebie, warto zabrać ze sobą również znicze i lampiony, by zapalić je na mogile jako wyraz czci dla zmarłego.

Kondolencje

Kondolencje składa się najbliższej rodzinie i bliskim zmarłego, najczęściej po pogrzebie. Wówczas jak nigdy liczy się wyczucie taktu i empatia dla osób, które pogrążone są w żałobie. Zaleca się składanie krótkich kondolencji, składających się z kilku najważniejszych zdań.