Bez względu na to, czy wybiorą Państwo pogrzeb tradycyjny, czy kremację zwłok – nasz Zakład Pogrzebowy we Wrocławiu daje możliwość skorzystania z rozliczenia bezgotówkowego. Mogą Państwo też uregulować należność za koszt pogrzebu za pomocą kart płatniczych, mając na uwadze sytuację, w jakiej znajduje się rodzina zmarłego. Dokładamy starań, by koszty ceremonii pogrzebowej nie przekroczyły kwoty zasiłku pogrzebowego. Jeżeli jednak zdarzy się tak, iż kwota za usługi pogrzebowe przewyższy kwotę zasiłku, zapewniamy Państwu dogodny układ ratalny na zakupioną kompleksową usługę pogrzebową lub towar (pomnik, grobowiec) ze spłatą do 36 miesięcy.

formalnosci zus zailki pogrzebowe wroclaw witwicka

Ile kosztuje pogrzeb?

O tym, że pogrzeb należy do dość kosztownych wydatków, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Podejmując się organizacji tego przykrego wydarzenia, na uwadze trzeba mieć nie tylko ceny trumien czy wiązanek, ale również opłaty za miejsce na cmentarzu czy ofiarę na cele Kościoła. Wiele osób zadaje więc sobie pytanie, ile wynosi koszt pogrzebu w Polsce i czy w zasiłku pogrzebowym mogą zmieścić się wszystkie wydatki związane z organizacją pochówku?

W chwili, gdy z tego świata odchodzi najbliższa osoba, nikt z nas nie chce liczyć pieniędzy. Na początku koszty pogrzebu wydają się nie mieć praktycznie żadnego znaczenia w porównaniu ze stratą, którą ponieśliśmy. Niestety jednak spraw finansowych nie da się uniknąć. Dlatego poniżej prezentujemy przybliżone zestawienie kosztów pogrzebu.

Trumna, nagrobek i miejsce pochówku

Jednym z nieuniknionych wydatków w związku z organizacją pogrzebu jest wybór trumny. Najdroższe są dębowe, nieco mniej zapłacimy za trumnę sosnową lub olchową. Do tego dochodzą koszty związane z wykupieniem miejsca pochówku na cmentarzu (zwykle jest to kwota sięgająca rzędu ok. 1 tysiąca złotych) oraz wykonaniem grobu (tutaj ceny wahają się od 3 do nawet 10 tysięcy złotych).

Dom pogrzebowy

Kolejne opłaty, jakie musimy ponieść, organizując pochówek, dotyczą usług świadczonych przez dom pogrzebowy. Należą do nich:

  • przygotowanie ciała do pogrzebu (mycie, ubieranie),
  • przewiezienie zwłok,
  • przechowywanie w chłodni,
  • obsługa pogrzebu (przewóz karawanem, kondukt pogrzebowy itp.).

Uroczystość kościelna

To, ile będzie wynosić nas uroczystość odprawiona w kościele, zwykle zależy od księdza, ale także od miasta. W większości przypadków jest to kwota przekazywana dobrowolnie przez najbliższą rodzinę zmarłego, która wynosi kilkaset złotych.

A może kremacja zwłok?

Chociaż w naszej kulturze wciąż zdecydowana większa liczba osób decyduje się na pogrzeb tradycyjny, to kremowanie ciał z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Ci, którzy wybierają ten sposób pochówku, wspominają często o aspekcie ekologicznym (np. braku zanieczyszczenia wód podziemnych), a także o tym, że kremacja wymaga mniej miejsca na cmentarzu. Znaczenie wydają się mieć także względy ekonomiczne – koszt związany z kremacją i pochowaniem urny jest niższy w porównaniu do tradycyjnego pogrzebu.

Kwestia zasiłku pogrzebowego

Zasiłek pogrzebowy na chwilę obecną wynosi 4 tysiące złotych i teoretycznie w tej sumie powinny zmieścić się wszystkie wydatki związane z organizacją pochówku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tak naprawdę ceny są dość mocno zróżnicowane w całej Polsce – najwyższych wydatków należy się spodziewać w największych miastach. Do tego dochodzą różnego rodzaju dodatkowe opłaty, takie jak kwiaty, muzyczna oprawa pogrzebu, fotograf, kamerzysta itp. Dlatego bardzo często zdarza się, że koszty organizacji pogrzebu przekraczają wysokość zasiłku, wynosząc pięć, sześć tysięcy złotych i więcej. Nic w tym jednak dziwnego. Większość z nas chce pożegnać najbliższych godnie i z odpowiednią oprawą, nawet dysponując niewielkim budżetem. Dzięki wsparciu ze strony Zakładu Pogrzebowego WITWICKA jest to możliwe.