Tanatokosmetyka, czyli wizaż pośmiertny

Obecnie wizaż pośmiertny jest stosowany coraz częściej. Związane jest to ze wzrostem usług pogrzebowych oraz komfortem psychicznym jaki odczuwa cała rodzina i bliscy osoby zmarłej, widząc ją leżącą w trumnie i wyglądającą tak samo jak za życia. Przygotowaniem zwłok zajmuje się zakład pogrzebowy.

Czym jest tanatokosmetyka

Tanatokosmetyka są to wszystkie czynności estetyczne wykonywane przy osobie zmarłej. Mają one na celu skorygowanie lub zatuszowanie zewnętrznych zmian pośmiertnych na odkrytych częściach ciała zmarłego. Można pokryć zmiany, które pojawiły się przed zgonem, np. wybroczyny podskórne, w tracie zgonu, np. sinica twarzy i pęknięte naczynia będące efektem ostrej niewydolności oddechowej. Zadaniem wizażu pośmiertnego jest kompleksowe działanie, mające na celu poprawnie wyglądu przez retuszowanie pokrywające niekorzystne przebarwienia oraz zasinienia powłok skórnych. W efekcie cera doprowadzona jest do naturalnego koloru.

Wykorzystywanie wizażu pośmiertnego

Wizaż pośmiertny jest ważnym elementem przygotowania ciała po wypadku komunikacyjnym. Po szeregu zabiegów osoba zmarła zyskuje spokojny, naturalny wyraz twarzy. Uzyskanie takiego efektu jest możliwe nie tylko dzięki umiejętnemu malowaniu i pielęgnacji skóry. Istotne są również specjalistyczne kosmetyki, które imitują naturalny wygląd i kolor cery zmarłego. Charakteryzują się one dużą trwałością. Większość z tego typu kosmetyków zawiera w sobie niewielką ilość formaliny, która konserwuje skórę nieboszczyka. Prócz nadawania odpowiedniego kolorytu cerze stosuje się równie, zazwyczaj u kobiet, inne elementy makijażu. Do powszechnych praktyk zalicza się tuszowanie rzęs, makijaż ust i policzków. Wśród usług pośmiertnych znajdziemy również fryzjerstwo w zakresie m.in. farbowania, przycinania i czesania włosów. Regulację brwi, golenie zarostu, niekiedy konieczne uzupełnienie owłosienia. Prowadzone są również zabiegi pielęgnacyjne dłoni i paznokci.