Od czego zależy cena nagrobka?

Współcześnie oferta nagrobków cmentarnych jest niezwykle różnorodna. Możemy wybierać spomiędzy różnych rodzajów materiałów, rozmiarów, kształtów czy zdobień. Różne są jednak także ceny nagrobków. Kalkulując cenę organizacji pogrzebu, należy uwzględnić również ten wydatek. Warto sprawdzić, od czego uzależniony jest koszt nagrobka.

Czynniki wpływające na cenę nagrobka

  • Rodzaj materiału. Pierwszy czynnik, który w dużej mierze determinuje cenę nagrobka, to rodzaj kamienia, który wybierzemy. Oczywiście naturalne kamienie, takie jak np. granit zwykle są nieco droższe od innych materiałów. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku płacimy przede wszystkim za jakość, trwałość i odporność. Robiąc więc wstępną kalkulację, należy więc uwzględnić zarówno koszt samego nagrobka, jak i jego późniejszą konserwację i ewentualne naprawy. Czasami lepszym rozwiązaniem jest jednorazowe zainwestowanie w dobry kamień niż dokonywanie późniejszych napraw.
  • Wymiary nagrobka. W dużej mierze wpływają na ostateczną cenę. Nagrobek może być pojedynczy lub podwójny. Nagrobki tworzone w standardowych wymiarach podwójnych zwykle są nieco atrakcyjniejsze cenowo niż nagrobki o wymiarach specjalnych. Wielkość nagrobka wpływa również na ilość materiału, który zostanie wykorzystany do jego wykończenia.
  • Kształt nagrobka. Również może wpływać na ostateczną cenę. Oczywiście wszelkie proste elementy są znacznie łatwiejsze w obróbce niż skomplikowane kształty. Oczywiście istnieje wiele sposobów wykończenia tablic napisowych czy płyty głównej. Należy jednak pamiętać, że im bardziej skomplikowana forma, tym wyższa cena nagrobka.
  • Płyta główna. Jest to najistotniejszy element nagrobka. Może być pojedyncza lub wielokrotna w zależności od modelu nagrobka. Na cenę wpływa przede wszystkim jej wielkość oraz materiał, z którego została wykonana.
  • Tablica napisowa. Cena zależy od wielkości oraz kształtów. Krawędzie tablicy mogą zostać wykończone w sposób prosty lub kształtowany.
  • Napisy. Cena zależy od rodzaju napisów. Przykładowo, napisy mogą zostać stworzone metodą piaskowania bezpośrednio na tablicy napisowej. Można również wykonać specjalne dekoracyjne litery, np. z mosiądzu, co wiąże się z nieco wyższym kosztem.