Urny pogrzebowe — rodzaje

Spopielenie zwłok, czyli kremacja, odbywa się w specjalnie przygotowanych do tego krematoriach. Najczęściej przed kremacją odbywa się niewielka ceremonia, podczas której rodzina i bliscy mogą uroczyście pożegnać zmarłego. Następnie dochodzi do kremacji zwłok, a prochy umieszczane są w specjalnie przystosowanej do tego urnie.

Kremacja nie wyklucza zorganizowanie tradycyjnego pochówku podczas uroczystej mszy z udziałem księdza. Zadaniem najbliższej rodziny zmarłego jest dobranie urny, w której spoczną jego prochy. Standardowy kształt urny przypomina niewielki pojemnik o szerokim spodzie i zwężanej szyjce. Istnieje bardzo wiele modeli urn wykonywanych z różnych materiałów.

Rodzaje urn pogrzebowych

Najchętniej wybierane są urny pogrzebowe wykonane z metalu. Wyróżnia je estetyczny wygląd i trwałość. Spośród nich można wyróżnić urny mosiężne, które są nie tylko wytrzymałe i odporne na korozję, ale również pozwalają na umieszczenie dowolnego grawerunku czy pożegnalnego tekstu.

Tradycyjne urny kamienne nawiązują do historii, ponieważ w dawnych czasach tylko w takich naczyniach przechowywano prochy. Mogą być wykonane np. z granitu. Są również bardzo trwałe, a jednocześnie wyróżniają się klasycznym wyglądem.

Urny drewniane najczęściej tworzone są z drewna dębowego lub sosnowego. Mogą przybierać różne formy: od niewielkich skrzyneczek poprzez pojemniki w kształcie małych trumien. Różnią się także kolorystyką oraz ozdobnymi detalami.

Kolorystyka urn

Urny dostępne są w różnych kolorach. W tym przypadku wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Najczęściej wybierane są modele w odcieniach czarnym i złotym. Dodatkowo urny mogą być zdobione. Zwykle znajduje się na nich krzyż, ale możliwe jest wykonanie nieco bardziej urozmaiconych zdobień. Zakłady pogrzebowe, specjalizujące się w produkcji i sprzedaży urn, zwykle mają w swojej ofercie bardzo szeroki wybór różnorodnych modeli