Category: Blog

23 sierpnia 2018 by brainbox 0 Comments

Zmiany w ZUS

Z dniem 01.08.2018 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził zmiany odnośnie zasiłku pogrzebowego.

Informujemy, że Zakłady Pogrzebowe nie kserują dowodów osobistych osób, które wnioskują o wypłatę zasiłku pogrzebowego. Od sierpnia b.r. straciły również ważność zgody na przetwarzanie danych osobowych. Wnioskodawca ubiegający się o wypłatę zasiłku pogrzebowego musi przedstawić dokument, z którego bezpośrednio wynika stosunek pokrewieństwa do osoby zmarłej.

Oznacza to:

 • jeśli dziecko zajmuje się pochówkiem rodzica, musi przedstawić akt urodzenia w celu wykazania pokrewieństwa,
 • jeśli małżonek zajmuje się pochówkiem żony, musi przedstawić akt małżeństwa.

 

Przy przyznawaniu zasiłku pogrzebowego członkowie rodziny to:

 • małżonek (wdowa i wdowiec), także pozostający w separacji orzeczonej wyrokiem sądu,
 • rodzice, ojczym, macocha oraz osoba przysposabiająca,
 • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
 • dzieci przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej,
 • inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności,
 • rodzeństwo, dziadkowie, wnuki, osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.

Każdy kto spełnia powyższe warunki może uzyskać zasiłek pogrzebowy. W przypadku gdy wnioskodawca odmówi przedłożenia wymaganych dokumentów, usługa jest realizowana gotówkowo.

 

2 sierpnia 2018 by brainbox 0 Comments

Śmierć w szpitalu – kto i w jaki sposób odbiera zwłoki?

Kiedy tracimy bliską osobę w wyniku śmierci w szpitalu, zwykle pojawiają się wątpliwości, co właściwie dzieje się wówczas ze zwłokami i jak należy postąpić, by odebrać je z placówki. (więcej…)

16 lipca 2018 by brainbox 0 Comments

Śmierć w domu – postępowanie po zgonie bliskiego

Śmierć bliskiego w domu jest bardzo dużym przeżyciem dla domowników. To niezmiernie bolesna chwila, niemniej jednak bliscy muszą pamiętać o tym, że należy wówczas dopełnić kilku procedur i formalności pośmiertnych, związanych m.in. ze stwierdzeniem zgonu i przygotowaniem do pochówku. (więcej…)

2 lipca 2018 by brainbox 0 Comments

Jak przygotować nekrolog?

Organizując pochówek, powinniśmy zadbać również o to, aby informacja o pogrzebie została upubliczniona i dotarła do jak najszerszego grona osób, które mogą być zainteresowane wzięciem udziału w uroczystości pożegnania zmarłego. W tym celu należy przygotować nekrolog.

Jakie informacje powinny znaleźć się w nekrologu?

Przede wszystkim nie należy mylić nekrologu z klepsydrą. To dwie różne formy pisemnego informowania o śmierci. Nekrolog z jednej strony rozpowszechnia publicznie informację o śmierci danej osoby, z drugiej zaś zawiera dane dotyczące uroczystości pogrzebowej. Z tego też powodu należy umieścić w nim następujące informacje:

 • imię i nazwisko zmarłego,
 • dokładne miejsce pogrzebu,
 • dokładną godzinę rozpoczęcia uroczystości pogrzebowych.

W nekrologu najczęściej umieszczane są także kondolencje dla rodziny i bliskich zmarłego. Niekiedy pojawiają się też wzmianki odnoszące się do życia zmarłego, np. okoliczności śmierci czy informacje o miejscu pracy lub osiągnięciach. Nekrolog można więc uznać za formę komunikatu, zawiadomienia, a jednocześnie ostatniego pożegnania.

Charakterystyczne dla nekrologu jest ujawnienie nadawcy komunikatu. W tym przypadku zwykle umieszczane jest nie tylko imię i nazwisko, ale również zwrot określający relację ze zmarłym lub więzi rodzinne. Przykładowo, “Kochanego Tatę i Dziadka żegnają…” lub “Zawiadamiają pogrążeni w żałobie żona, dzieci, wnuki…”.

Gdzie należy opublikować nekrolog?

Do niedawna nekrologi publikowane były wyłącznie przez gazety. I nadal jest to jedno z najważniejszych nośników, w których publikowane są informacje o śmierci i organizowanych pogrzebach. Współcześnie jednak nie można zapominać również o Internecie, gdzie także należy zamieścić nekrolog. Większość gazet najczęściej prowadzi swoje serwisy internetowe, dlatego warto zapytać o rozszerzony pakiet, obejmujący zarówno wydanie papierowe, jak i wirtualne.

Organizacja pogrzebu zwykle spoczywa na bliskich osobach, które w obliczu tak tragicznego wydarzenia muszą dopełnić bardzo wielu niezbędnych formalności. I chociaż obowiązków związanych z pochówkiem jest bardzo wiele, nie powinniśmy zapominać o nekrologu. Dzięki temu w pogrzebie będą mogły wziąć udział nawet te osoby, które nie były blisko związane z rodziną, a jednak znały zmarłego i są zainteresowane wzięciem udziału w ostatnim pożegnaniu.

23 maja 2018 by brainbox 0 Comments

Od czego zależy cena nagrobka?

Współcześnie oferta nagrobków cmentarnych jest niezwykle różnorodna. Możemy wybierać spomiędzy różnych rodzajów materiałów, rozmiarów, kształtów czy zdobień. Różne są jednak także ceny nagrobków. Kalkulując cenę organizacji pogrzebu, należy uwzględnić również ten wydatek. Warto sprawdzić, od czego uzależniony jest koszt nagrobka.

Czynniki wpływające na cenę nagrobka

 • Rodzaj materiału. Pierwszy czynnik, który w dużej mierze determinuje cenę nagrobka, to rodzaj kamienia, który wybierzemy. Oczywiście naturalne kamienie, takie jak np. granit zwykle są nieco droższe od innych materiałów. Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku płacimy przede wszystkim za jakość, trwałość i odporność. Robiąc więc wstępną kalkulację, należy więc uwzględnić zarówno koszt samego nagrobka, jak i jego późniejszą konserwację i ewentualne naprawy. Czasami lepszym rozwiązaniem jest jednorazowe zainwestowanie w dobry kamień niż dokonywanie późniejszych napraw.
 • Wymiary nagrobka. W dużej mierze wpływają na ostateczną cenę. Nagrobek może być pojedynczy lub podwójny. Nagrobki tworzone w standardowych wymiarach podwójnych zwykle są nieco atrakcyjniejsze cenowo niż nagrobki o wymiarach specjalnych. Wielkość nagrobka wpływa również na ilość materiału, który zostanie wykorzystany do jego wykończenia.
 • Kształt nagrobka. Również może wpływać na ostateczną cenę. Oczywiście wszelkie proste elementy są znacznie łatwiejsze w obróbce niż skomplikowane kształty. Oczywiście istnieje wiele sposobów wykończenia tablic napisowych czy płyty głównej. Należy jednak pamiętać, że im bardziej skomplikowana forma, tym wyższa cena nagrobka.
 • Płyta główna. Jest to najistotniejszy element nagrobka. Może być pojedyncza lub wielokrotna w zależności od modelu nagrobka. Na cenę wpływa przede wszystkim jej wielkość oraz materiał, z którego została wykonana.
 • Tablica napisowa. Cena zależy od wielkości oraz kształtów. Krawędzie tablicy mogą zostać wykończone w sposób prosty lub kształtowany.
 • Napisy. Cena zależy od rodzaju napisów. Przykładowo, napisy mogą zostać stworzone metodą piaskowania bezpośrednio na tablicy napisowej. Można również wykonać specjalne dekoracyjne litery, np. z mosiądzu, co wiąże się z nieco wyższym kosztem.

16 kwietnia 2018 by brainbox 0 Comments

Transport zwłok z Niemiec do Polski – o czym warto wiedzieć?

W Niemczech żyje i pracuje bardzo wielu Polaków. W przypadku ich śmierci bliscy zastanawiają się, w jaki sposób przetransportować ich zwłoki do kraju. Kto powinien się tych zająć? Jakie formalności należy dopełnić? Oto kilka wskazówek. (więcej…)

19 marca 2018 by brainbox 0 Comments

Jak sprowadzić z Anglii zwłoki lub prochy?

Usługami z zakresu transportu zwłok z Anglii do Polski jest obecnie zainteresowanych bardzo wiele osób. Jest to związane przede wszystkim z faktem, że mieszka i pracuje tam bardzo wielu Polaków, których rodziny znajdują się w Polsce. Po ich śmierci bliscy chcą zorganizować im pochówek w kraju. Najbardziej problematyczny w tym przypadku okazuje się właśnie transport zwłok z Anglii. Coraz więcej firm specjalizuje się w usługach tego rodzaju, więc nie powinno być większego kłopotu z organizacją takiego przedsięwzięcia. Najbliżsi muszą jednak dopełnić wszystkich niezbędnych formalności.

Formalności niezbędne przy sprowadzaniu zwłok z Anglii do Polski

W celu przewiezienia zwłok lub prochów z Anglii do Polski, w pierwszej kolejności należy postarać się o specjalne zaświadczenie od Ambasady RP. Niezbędna jest też decyzja, którą wydaje starosta lub prezydent miasta właściwy ze względu na planowane miejsce pochówku, a także zaświadczenie na przewóz zmarłego, które wydaje Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie.

Nieco inne dokumenty niezbędne są w przypadku transportu zwłok, a prochów po kremacji. Jeśli planujemy transport zwłok zmarłego, oprócz decyzji starosty lub prezydenta miasta w Wydziale Konsularnym Ambasady RP musimy przedłożyć następujące dokumenty:

 • akt zgonu
 • dokument stwierdzający jaka była przyczyna zgonu np.: zawał  serca, udar mózgu, choroba nowotworowa, czy np. samobójstwo bądź morderstwo
 • zaświadczenie medyczne, że zgon nie nastąpił w wyniku choroby zakaźnej
 • zaświadczenie zakładu pogrzebowego specjalizującego się w międzynarodowym transporcie zwłok, że ciało będzie przewożone w metalowej trumnie, zawierającej na dnie warstwę substancji chłonnej o grubości co najmniej 5 cm; trumna metalowa musi zostać szczelnie zalutowana i włożona do drewnianej skrzyni w taki sposób, aby nie mogła się w niej poruszać

W przypadku transportu prochów oprócz decyzji starosty/prezydenta miasta bliscy zmarłego muszą w Wydziale Konsularnym Ambasady RP przedłożyć następujące dokumenty:

 • akt zgonu
 • zaświadczenie o kremacji zwłok
 • zaświadczenie zakładu pogrzebowego, że urna wykonana jest z metali i zawiera wyłącznie prochy osoby zmarłej

21 lutego 2018 by brainbox 0 Comments

Sztuczne kwiaty na uroczystość pogrzebową

Zapewne bardzo wielu miłośników kwiatów uznaje stosowanie wyłącznie żywych roślin ze względu na ich naturalny urok i piękny zapach. Są jednak sytuacje, gdy użycie sztucznych kwiatów jest w pełni uzasadnione i najbardziej rozsądne. Do takich okoliczności zaliczyć można uroczystości pogrzebowe, szczególnie te, odbywające się w chłodnych miesiącach.

Sztuczne kwiaty pogrzebowe też mogą być estetyczne

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że współczesne sztuczne kwiaty niczym nie przypominają tych z przeszłości. Jeszcze kilkanaście lat temu sztuczne kwiaty na pierwszy rzut oka wyglądały nieautentycznie, plastikowo, nieco kiczowato. Obecnie technologia produkcji różnorodnych ozdób bardzo się rozwinęła. Niektóre sztuczne kwiaty do złudzenia przypominają żywe i dopiero po dotknięciu można odróżnić jedne od drugich.

Coraz częściej sztuczne kwiaty stosowane są do różnorodnych dekoracji, np. sal konferencyjnych, sal weselnych, a nawet na zewnątrz domów. Oczywiście nikt nie wyobraża sobie wręczenia bukietu ze sztucznych kwiatów drugiej osobie, np. na Walentynki, Dzień Kobiet czy Dzień Matki, jednak są pewne okoliczności i uroczystości, kiedy to właśnie tego rodzaju ozdoby są najbardziej praktyczne.

Przykładowo, podczas pogrzebu w bardzo zimny dzień wiązanki wykonane przy użyciu żywych kwiatów z całą pewnością bardzo szybko stracą swoje walory estetyczne. Prawdziwe kwiaty po przemrożeniu szybko zwiędną, tracąc swój urok. Sztuczne rośliny w takiej sytuacji będą prezentować się doskonale w każdych okolicznościach pogodowych. Będą stanowić ozdobę nie tylko podczas uroczystości, ale i po niej, dekorując grób osoby zmarłej. Ale nie tylko podczas mrozów sztuczne kwiaty pogrzebowe będą prezentować się w wiązankach pogrzebowych lepiej niż żywe. Warto pamiętać, że także wysokie temperatury wpływają niekorzystnie na rośliny. Podczas upałów naturalne kwiaty szybko zwiędną, pozostawiając po sobie niezbyt ładny widok. Kwiaty sztuczne przetrwałą znacznie dłużej, a co najważniejsze — nie będą wymagać żadnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Tombstone 2 - white background
23 stycznia 2018 by brainbox 0 Comments

Renowacja zniszczonych nagrobków

Niekiedy nawet bardzo częsta i skrupulatna pielęgnacja nagrobków nie jest w stanie całkowicie uchronić ich przed zniszczeniem. Po pewnym czasie pomniki wymagają stosownej renowacji. Niektóre prace renowacyjne jesteśmy w stanie wykonać we własnym zakresie, inne natomiast warto zlecić fachowcom.

3 grudnia 2017 by brainbox 0 Comments

Jak wybrać dobre znicze?

Sprzedawcy oferują nam bardzo wiele różnych rodzajów zniczy i lampionów na groby. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale również cenami. Warto zastanowić się więc, czym poszczególne rodzaje zniczy różnią się od siebie oraz jak wybrać dobry znicz, który będzie się długo palił.

25 listopada 2017 by brainbox 0 Comments

Jak przebiega pogrzeb świecki?

Przebieg pogrzebu świeckiego w dużej mierze zależy od decyzji rodziny oraz przedśmiertnej woli zmarłego, które była przekazana najbliższym ustnie lub została wyrażona w testamencie. Usługi pogrzebowe w tym przypadku są realizowane zgodnie z wcześniej opracowanym planem ceremonii. Najczęściej na pogrzeb świecki decyduje się rodzina osoby niewierzącej. Podczas uroczystości pogrzebowej nie występuje ksiądz, lecz mistrz ceremonii, który zajmuje się również planowaniem przebiegu pochówku.

Kim jest mistrz ceremonii?

Mistrz ceremonii zajmuje się planowaniem oraz prowadzeniem ceremonii pogrzebowej podczas pogrzebu świeckiego. Są to specjaliści, którzy przygotowują scenariusz oraz czuwają nad przebiegiem uroczystości ostatniego pożegnania zmarłego. Mistrz ceremonii ubrany jest w odpowiedni strój. Najczęściej jest to toga, plastron, długie, białe rękawiczki oraz eleganckie, ciemne obuwie.

Scenariusz świeckiej ceremonii pogrzebowej

Jak już zostało wspomniane, przygotowaniem planu świeckiej ceremonii pogrzebowej zajmuje się mistrz ceremonii, konsultując wszystkie ustalenia z najbliższymi zmarłego. Głównym punktem pogrzebu świeckiego jest mowa pożegnalna, którą wygłasza mistrz ceremonii. Zawiera w niej wspomnienia o osobie zmarłej, często wskazując na jej zasługi i dokonania.

Oprócz przemówienia bardzo ważnym elementem większości pogrzebów świeckich jest muzyka, recytacja poezji funeralnej i przemówienia bliskich. Ostatni etap ceremonii pogrzebowej stanowią pożegnania członków rodziny i przyjaciół, a następnie złożenie ciała do grobu. Po złożeniu ciała do grobu nadchodzi czas na finalne przemówienie mistrza ceremonii, który dziękuje wszystkim zgromadzonym na cmentarzu za przybycie.

Pogrzeb świecki na cmentarzu wyznaniowym

Warto podkreślić, że w większości przypadków świeckie ceremonie pogrzebowe odbywają się na cmentarzach wyznaniowych. Taką uroczystość można przeprowadzić, konsultując ją wcześniej z proboszczem parafii, na której terenie cmentarz jest usytuowany. Co więcej, pozwolenie proboszcza jest wymagane również w kwestii samego pochówku niewierzącego zmarłego. Z tego powodu osoby niewierzące bardzo często chowane są na cmentarzach komunalnych.

23 sierpnia 2017 by brainbox 0 Comments

Jaki kamień na nagrobek najlepszy?

Dobór odpowiedniego kamienia na nagrobek wcale nie jest zadaniem prostym. Materiał powinien odznaczać się nie tylko walorami estetycznymi, ale i trwałością, odpornością, odpowiednią twardością.

Powszechnie uważa się, że najszlachetniejszym kamieniem na nagrobek jest marmur. Niestety okazuje się, że nie jest to najlepszy budulec na nagrobek. Jest to skała wapienna, która w kontakcie z wodą i mrozem bardzo szybko ulega erozji. W naszym klimacie nagrobki marmurowe mogą bardzo szybko ulec zniszczeniu. Jaki kamień będzie więc najlepszy?

Estetyczne i funkcjonalne nagrobki

W naszym klimacie najczęściej stosowany jest granit. To surowiec bardzo trwały, a jednocześnie bardzo estetyczny. Do budowy nagrobków wykorzystywany jest również piaskowiec, który przy odpowiedniej pielęgnacji zachowa ładny wygląd przez długi czas.

Podczas doboru odpowiedniego kamienia warto zwrócić nie tylko na konkretne cechy danego budulca, ale również kształt, formę nagrobka oraz jego lokalizację na cmentarzu. Warto również uwzględnić kwestię późniejszego czyszczenia i pielęgnowania kamienia. Jeśli nagrobek wykonany jest z budulca podatnego na zabrudzenia czy urazy mechaniczne, należy wyznaczyć odpowiednie miejsce, na którym będą ustawione znicze lub kwiaty.

Podczas dokonywania wyboru nagrobka warto uwzględnić również budulce sprowadzane z zagranicy, np. chińskie lub indyjskie. Są one jeszcze mało popularne, ale w praktyce niekiedy są znacznie lepsze jakościowo niż krajowe. Co ważne, bardzo często okazują się tańsze niż kamienie importowane z krajów zachodnich. Warto więc porozmawiać z kamieniarzem, czy posiada w swojej ofercie budulec tego rodzaju, a także który z kamieni będzie najlepszy na nagrobek.

Czym kierować się podczas wyboru kamienia na nagrobek?

Organizacja pogrzebu to bez wątpienia bardzo absorbujące przedsięwzięcie. Bliscy po zmarłym bardzo często muszą zadbać nie tylko o przygotowanie ceremonii, ale również wybór nagrobka. Najczęściej chcielibyśmy wybrać jak najlepszy nagrobek, który przez lata będzie upamiętniał pamięć po zmarłym. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który nagrobek jest najlepszy. Bardzo wiele zależy od budżetu, którym dysponujemy, preferencji estetycznych, a także możliwości związanych z późniejszą pielęgnacją kamienia.

Większość dostępnych na rynku kamieni, które przeznaczone są do budowy nagrobków, cechują się podobnymi właściwościami niezależnie od tego, w jakim kraju je wydobyto. Producenci zabiegają o to, by odznaczały się odpowiednią odpornością, trwałością i wytrzymałością. Dzięki temu klienci mogą wybierać spomiędzy różnorodnych produktów oraz dostosowywać zakup do przeznaczonego na nagrobek budżetu.

12 lipca 2017 by brainbox 0 Comments

Nekrolog i klepsydra. Podstawowe różnice

Nekrolog i klepsydra to dwie różne rzeczy. Nekrolog jest krótką i podaną do wiadomości publicznej informacją o śmierci danej osoby. Kanałem informacyjnym jest najczęściej lokalna prasa, radio, ewentualnie telewizja. Nekrolog może mieć charakter informacyjny, może również przybrać formę wspomnienia o zmarłym z jednoczesnym złożeniem kondolencji jego najbliższym. Nekrologi publikuje się również w związku z rocznicą śmierci danej osoby, często w powiązaniu z informacją o odprawieniu w intencji zmarłego mszy świętej o charakterze wypominkowym.

Z kolei klepsydra jest rodzajem ogłoszenia rozwieszanego na tablicach informacyjnych (miejskich i parafialnych, szczególnie w okolicy miejsca zamieszkania zmarłego oraz na drzwiach budynku, w którym zmarły mieszkał), związanego z organizacją pogrzebu. Klepsydra przekazuje wiadomość o śmierci oraz o dacie, miejscu i godzinie odprawienia ceremonii pochówku.

12 lipca 2017 by brainbox 0 Comments

Zgon nienarodzonego dziecka

Śmierć najbliższych nierozerwalnie wiąże się z bólem. Są jednak w życiu chwile, w których ból ten może być jeszcze większy – na przykład w sytuacji, gdy kobieta spodziewa się dziecka, lecz niestety z jakichś przyczyn umiera ono jeszcze w jej łonie lub odchodzi w wyniku poronienia. Co wtedy robić? Czy można pochować takie dziecko?
Przepisy obowiązujące w kwestii pochówków dzieci nienarodzonych są zawiłe i niejednoznaczne, ale odpowiedź na powyższe pytanie brzmi „tak”. Decyzja co do dalszych losów ciała oraz tego, czy zostanie zorganizowany pogrzeb takiego dziecka, znajduje się w gestii prawnych opiekunów. Rodzice mają prawo zwrócić się do szpitala o wydanie zwłok i do rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego na podstawie uzyskanego w placówce medycznej pisemnego zgłoszenia urodzenia dziecka martwego i wydanej przez szpital karty zgonu. Jest on do tego zobowiązany, w praktyce jednak często pojawia się odmowa wydania takiej dokumentacji ze wskazaniem na obowiązujące wcześniej regulacje prawne klasyfikujące śmierć płodu do 22 tygodnia ciąży jako poronienie, przez co ciało powinno pozostać w szpitalu i ulec spopieleniu przez placówkę medyczną jako odpad medyczny.

Pochówek dzieci – kiedy jest możliwy?

O możliwości pochowania ciała wskazują takie dokumenty jak Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru karty zgonu i sposobu jej wypełniania oraz drugie Rozporządzenie (z tego samego dnia), zmieniające rozporządzenie w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi. Pierwszy z opisanych dokumentów stanowi w § 1 ust. 2, że kartę zgonu wypełnia się dla dzieci martwo urodzonych, bez względu na czas trwania ciąży, na wniosek osób uprawnionych do pochowania. Drugi – że za zwłoki uważa się ciała osób zmarłych i dzieci martwo urodzonych, bez względu na czas trwania ciąży.

Na bazie dokumentów wystawionych przez szpital można w USC wystawić skrócony akt urodzenia z adnotacją o urodzeniu dziecka martwego (dlatego nie wystawia się tu aktu zgonu) i przystąpić do organizacji pogrzebu. W sytuacji śmierci dziecka nienarodzonego można się również ubiegać o zasiłek pogrzebowy (4 tys. zł), jeśli zmarłe dziecko było członkiem rodziny osoby ubezpieczonej lub pobierającej emeryturę/rentę. Oznacza to, że o taki zasiłek mogą wystąpić na przykład dziadkowie zmarłego dziecka. Do jego uzyskania niezbędne będą: wniosek o zasiłek pogrzebowy (Z-12), skrócony odpis aktu urodzenia dziecka, oryginały rachunków za wydatki poniesione na organizację ceremonii pogrzebowej (lub potwierdzone przez bank kopie, jeśli jej organizacja była kredytowana), niezbędne okażą się również dokumenty uwiarygodniające pokrewieństwo ze zmarłym dzieckiem.

Pogrzeb dziecka martwo urodzonego

Wrocław należy do grona miast, w których zostały przyjęte procedury umożliwiające organizację pochówków dzieci martwo narodzonych. Podobne dokumenty przyjęto między innymi w Koszalinie, Ostrołęce, Szczecinie oraz Gorzowie Wielkopolskim. Również w kościołach bardzo wiele zmieniło się w tej kwestii. Przede wszystkim w trakcie pogrzebu takiego dziecka odprawiana jest Msza Święta, a następnie ksiądz razem z najbliższymi udaje się na cmentarz, gdzie ma miejsce pochówek.
Wciąż jednak zdarzają się przypadki, kiedy rodzice nie decydują się na odbiór ze szpitala dziecka, które urodziło się martwe. Dlatego zupełnie niedawno pojawiła się idea wspólnego chowania ciał tych dzieci. Takie zbiorowe pochówki dają możliwość godnego pożegnania tych, którzy odeszli zbyt wcześnie.

12 lipca 2017 by brainbox 0 Comments

Kto zajmuje się stwierdzeniem zgonu

Lekarz czy koroner – kto stwierdza zgon

W Polsce instytucja koronera nie występuje. Prawodawstwo do stwierdzenia zgonu, orzeczenia jego czasu i przyczyny (także ustalenia, czy śmierć nastąpiła z powodów naturalnych) wyznacza lekarza medycyny sądowej. Zdolność taką mają również lekarze domowi i pogotowia ratunkowego. Stwierdzenie zgonu jest niezbędne do rozpoczęcia formalności pogrzebowych.

Niestety, coraz częściej słychać, że pogotowie odmawia przyjechania do zmarłego w celu dopełnienia procedury orzeczenia zgonu. Dlatego niektóre miejscowości na własne potrzeby powołują tzw. koronera miejskiego. Nie ma on jednak nic wspólnego z instytucją koronera znaną z systemów prawnych krajów anglosaskich, gdzie orzeka on o zgonach z przyczyn nienaturanych i o podłożu kryminalnym, ponadto prowadzi dochodzenie w przypadku popełnienia zbrodni i uczestniczy w sekcjach zwłok.